Konserwacja końcówek - poradnik

 • Dodaj recenzję:
 • Kod: 1033
 • Dostępność: Jest  (0 szt.)

Smarowanie

Do smarowania kątnic na mikrosilnik, turbin i mikrosilników pneumatycznych zaleca się stosowanie oleju w aerozolu sugerowanego przez producenta danego produktu.

Smarowanie w/w narzędzi przeprowadzaj minimum jeden raz dziennie, jeżeli pracujesz do 8 godzin po zakończeniu pracy, jeżeli natomiast dzień pracy wynosi 10 lub 12 godzin, smaruj końcówkę 2 razy dziennie po każdej zmianie oraz zawsze przed procesem sterylizacji w autoklawie.       

Wyjątkiem są turbiny Bien Air, które należy raz w tygodniu czyścić sprayem Spraynet i smarować według powyższych zasad specjalnym smarem Lubrimed.


  W&H olej serwisowy F1

Inteligentna formuła - szeroki zakres zastosowańNowy olej serwisowy F1 jest produktem opracowanym przez firmę W&H. Jego skład jest rezultatem rozwoju nowoczesnej technologii produkcji instrumentów stomatologicznych.    Olej F1 zapewnia użytkownikowi najlepszą konserwację następujących instrumentów W&H:

 • turbiny

 • prostnice i kątnice,

 • końcówki chirurgiczne,

 • skalery powietrzne,

 • mikrosilniki powietrzne


NSK olej  Pana Spray

Olej Pana Spray 500 ml. do  smarowania końcówek NSK. Można nim smarować takie narzędzia jak:

 • turbiny

 • prostnice i kątnice,

 • końcówki chirurgiczne,

 • mikrosilniki powietrzneBien-Air olej  LUBRIFLUID


Olej do smarowania końcówek Bien Air - Lubrifluid 500 ml.

Można nim smarować takie narzędzia jak:

 • turbiny

 • prostnice i kątnice,

 • końcówki chirurgiczne,

 • skalery powietrzne,

 • mikrosilniki powietrzne
Bien-Air smar do smarowania LUBRIMED

Lubrimed jest to środek do smarowania turbin Bien-Air.                                                                                    Opakowanie zawiera 6 szt naboi ze smarem

 
 

Bien-Air środek czyszczący SPRAYNET


Spray do czyszczenia - Spraynet 500 ml. Jest do preparat do czyszczenie

narzędzi stomatologicznych tak:

 • turbiny

 • prostnice i kątnice,

 • końcówki chirurgiczne, 

 • skalery powietrzne, 

 • mikrosilniki powietrzne Podstawowe zasady

Olej należy wstrzykiwać do końcówki aż do momentu wypłynięcia przez główkę końcówki lub w przypadku mikrosilnika pneumatycznego przy ustawionych pełnych obrotach.

Czas trwania wstrzykiwania oleju nie powinien być krótszy niż 1 pełna sekunda (odlicz powoli 1,2,3).                    Jeżeli zauważymy, że z główki wydobywa się olej z zabrudzeniami (ciemny) to powtarzamy czynności smarowania, aż do momentu wydostawania się czystego oleju.

Pamiętaj! Dobrze wyczyszczone łożyska końcówek są gwarancją długiej i bezawaryjnej pracy.

Również bardzo ważne jest wstrząśnięcie oleju przed smarowaniem. Zawsze używaj odpowiedniej końcówki od oleju do smarowanej przez Ciebie końcówki.                 Jeżeli nie wiesz jakiego zakończenia na oleju używać do Twojej końcówki, zapytaj serwis. Źle dobrane zakończenie może skutkować złym nasmarowaniem końcówki, a tym samym szybkim zużyciem.

Po nasmarowaniu odstaw końcówkę główką w dół, a przed każdą pracą po nasmarowaniu uruchom końcówkę na 30 sek. z włączonym sprayem, co spowoduje wydmuchanie w powietrze pozostałego oleju, a nie w pacjenta.         Pamiętaj aby kątnic przyspieszających nie uruchamiać od razu po nasmarowaniu na najwyższych obrotach.

Uproszczenie procesu czyszczenia i smarowania

Jeśli posiadasz klinikę stomatologiczną albo więcej niż jeden unit przemyśl zakup urządzenia do smarowania Asistina. Jednorazowo jest to duży wydatek, ale po niedługim czasie się zwracają koszty poniesione przez zakup,lecz mamy zawsze pewność, że końcówki są odpowiednio wyczyszczone i nasmarowane.Proces smarowania i czyszczenia odbywa się na obrotach, co powoduje dokładne czyszczenie i smarowanie końcówki. Jednocześnie zawsze podawana jest taka sama ilość oleju i płynu czyszczącego powodując duże oszczędności.Poza oszczędnościami, urządzenie również wydmuchuje nadmiar oleju, dzięki czemu nie musimy pamiętać o przedmuchiwaniu przed pracą.Assistina firmy W&H


Prawidłowe czyszczenie i konserwacja olejem serwisowym są warunkiem nienagannego funkcjonowania i długiej żywotności końcówek i powietrznych mikrosilników stomatologicznych. Zautomatyzowany proces konserwacji odznacza się niewątpliwymi zaletami. Jest prosty, bezpieczny i ekonomiczny. Konserwacja instrumentów w urządzeniu Assistina 301 plus znacznie wydłuża ich żywotność, co znacząco obniża koszty serwisu i naprawy. Urządzenie Assistina wyposażone jest w mechaniczne układy, które podczas procesu konserwacji wprowadzają w ruch elementy obrotowe instrumentu. Podczas smarowania obracających się elementów ruchomych instrumentu następuje optymalne i równomierne rozprowadzenie oleju. W wyniku zastosowania takiego procesu smarowania uzyskuje się minimalne tarcie współpracujących elementów mechanicznych instrumentu. Efektem tego jest mniejsze zużycie mechaniczne i dłuższa żywotność instrumentu.

Assistina 301 plus to napędzane powietrzem narzędzie do konserwacji takich instrumentów jak:

 • turbiny,

 • prostnice i kątnice,

 • końcówki chirurgiczne,

 • skalery powietrzne,

 • mikrosilniki powietrzne.


Optymalny system czyszczenia i konserwacji

Urządzenie posiada wszelkie zalety automatycznej konserwacji instrumentów:

 • czyszczenie i smarowanie części wewnętrznych olejem serwisowym,
 • czyszczenie kanałów wodnych i powietrznych roztworem czyszczącym,
 • przedmuchiwanie sprężonym powietrzem.Rotor kątnicy po konwencjonalnej konserwacji- widoczne zanieczyszczenia


Rotor kątnicy po konserwacji w urządzeniu olejem serwisowym Assistina.

Przeprowadzenie konserwacji w urządzeniu Assistina 301 plus powinno nastąpić po wykonaniu dezynfekcji zewnętrznej i wyczyszczeniu instrumentu a przed sterylizacją i/lub przechowywaniem.

Inne zalety
Automatyczne dozowanie zapewnia wprowadzenie optymalnej ilości oleju niezbędnej do właściwego nasmarowania instrumentu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i efektywne eliminujące nadmierne zużycie oleju serwisowego.Niedrożność kanałów sprayowych, którą powoduje osadzanie się z czasem związków wapnia należy do przeszłości.

Assistina - prawdziwa oszczędność
Oszczędność to atut Assistiny. W porównaniu z innymi sposobami konserwacji - Assistina nie ma sobie równych - i to zarówno przy zakupie jak i w swojej późniejszej eksploatacji.

Stosując to urządzenie można zaoszczędzić ok. 90% kosztów cyklu konserwacji w porównaniu z kosztami powstającymi podczas stosowania oleju w sprayu. Koszt Assistiny amortyzuje się już w pierwszym roku jej stosowania. Kolejne lata eksploatacji to czysty zysk.

Czyszczenie i konserwacja poprzez naciśnięcie przycisku
Wystarczy nacisnąć przycisk aby rozpocząć automatyczny proces konserwacji - czyszczenie wewnętrzne, oliwienie, przedmuchiwanie sprężonym powietrzem. Po upływie 35 sekund instrument jest idealnie zakonserwowany i gotowy do sterylizacji.

         
         

Zamocować instrument

Nacisnąć przycisk

Proces czyszczenia

Po upływie 35 sekund można wyjąć
Konserwacji odbywa się automatycznie ,a wyczyszczony, naoliwiony,przedmuchany idealnie zakonserwowany instrument jest gotowy do sterylizacji .


Czysta sprawa
Assistina nie tylko czyści lecz sama pracuje czysto. Dzięki zastosowaniu napędu powietrznego zbyteczne stają się gazy tłoczące, rozpuszczalniki i pojemniki.    Zastosowanie systemu filtrów wraz z pompą ssącą powoduje odprowadzanie na zewnątrz jedynie czystego powietrza.

O światowej renomie
Na całym świecie pracuje już ponad 45.000 urządzeń czyszcząco-konserwujących Assistina. Assistina spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące urządzeń medycznych.


Prawidłowe ciśnienie pracy końcówek
Dla przedłużenia żywotności i bezawaryjnej pracy końcówek (w szczególności turbin i mikrosilników pneumatycznych) jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia dynamicznego powietrza napędzającego końcówkę. Pewność że końcówka zawsze pracuje na odpowiednim ciśnieniu zapewnią Ci przeglądy okresowe unitu, podczas których jedną z wielu czynności jest właśnie sprawdzanie ciśnień. W celu przeprowadzenia takiego przeglądu skontaktuj się z serwisem.

Pamiętaj!

Źle wyregulowane ciśnienie potrafi w kilka miesięcy uszkodzić nową końcówkę.


Czyszczenie końcówek:
Usuń zanieczyszczenia z korpusu kątnicy i przemyj chusteczką nasączoną alkoholem - np chusteczkami do jednoczesnej dezynfekcji i czyszczenia FD 350 firmy Durr Dental.

Uwaga!
Nie przemywaj końcówki wrzątkiem ani chemikaliami.
Nie czyść końcówek w myjce ultradźwiękowej.
       
Sterylizacja końcówek:

Zalecana jest sterylizacja w autoklawie pa                                                                         Przed sterylizacją dokonaj dokładnego nasmarowania olejem zalecanym przez producenta. Umieść końcówkę w torbie do sterylizacji.

Sterylizuj końcówkę w temp. 121 st. C, spowoduje to że będzie ona się dużo mniej niszczyła od sterylizacji niż w temp 134 st.
Końcówkę umieść w centralnej lub górnej części autoklawu.                                                    Ponieważ element grzejny może znajdować się na dole komory sterylizacyjnej i temperatura może lokalnie przekroczyć nastawioną wartość.